Jak działa tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem znajdującym się u podstawy szyi, waży od 20 do 60 g, a swój motyli kształt zawdzięcza dwóm płatom. Jest przewodnikiem naszego ciała. Hormony, które produkuje, stymulują nasz metabolizm i działają na serce, wątrobę, mięśnie, kości... Kiedy zaczyna źle funkcjonować, kiedy przesterowuje się lub wręcz przeciwnie zwalnia, pojawiają się różne zaburzenia

Produkuje hormony T3 i T4.

Tarczyca produkuje dwa rodzaje hormonów: trójjodotyroninę (oznaczaną w analizach pod nazwą T3) i tyroksynę (T4), które krążąc we krwi, wiążą się z niemal wszystkimi narządami i komórkami ciała, do których przekazują "wiadomości". Hormony te odgrywają kluczową rolę przez całe życie, a nawet przed urodzeniem, ponieważ są zaangażowane w rozwój mózgu płodu.

Tarczyca pomaga regulować wiele funkcji

Tarczyca pomaga regulować ogólny poziom aktywności i wydatkowania energii w organizmie poprzez stymulację serca, mózgu i innych narządów. W rzeczywistości niewiele organów jest poza jego kontrolą!

  • Wpływa na wagę i masę mięśniową.
  • Wspomaga wytrzymałość kości.
  • Wpływa na nastrój i pobudza ośrodkowy układ nerwowy.
  • Moduluje poziom cholesterolu i cukru we krwi.
  • Reguluje temperaturę ciała.
  • Zwiększa lub zmniejsza częstość akcji serca.
  • Reguluje tranzyt jelitowy.

Kiedy tarczyca szwankuje?

Kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, hormony tarczycy są produkowane albo w niewystarczających ilościach, co jest niedoczynnością tarczycy, albo w nadmiarze, co jest nadczynnością tarczycy.

Osoba, która nie produkuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy czuje się osłabiona, jakby jej ciało funkcjonowało w zwolnionym tempie. Przybiera na wadze, jest wychłodzona, cierpi na zaparcia, traci włosy, ma suchą skórę i popada w depresję. Z drugiej strony, osoba z nadczynnością tarczycy żyje na wysokich obrotach, jej serce bije szybko i traci na wadze.

Niezależnie od tego, czy tarczyca produkuje zbyt dużo czy zbyt mało hormonów, leczenie jest konieczne, aby zapobiec powikłaniom.

Czy można zapobiegać problemom z tarczycą?

Ten niewielki gruczoł o wielkich możliwościach jest wrażliwy na wiele parametrów. Niektóre z nich pomagają mu dobrze funkcjonować, inne, takie jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, negatywnie wpływają na jego pracę. Jest jednak wrażliwa na wiele parametrów, niektóre z nich, czasem wrogie, mogą zmienić jej równowagę. Każdy problem z tarczycą może zakłócić funkcjonowanie organizmu człowieka dlatego warto przeprowadzić konsultacje lekarskie online.

Sprzymierzeńcy tarczycy

  • Jod. Tarczyca potrzebuje go do produkcji swoich hormonów, ponieważ T3 i T4 zawierają atomy jodu. Zrównoważona dieta, z rybami lub owocami morza 2 do 3 razy w tygodniu, jest wystarczająca, aby zapewnić 150 μg jodu potrzebnego każdego dnia. Jest on również obecny w soi, żółtku jaj, serach i produktach mlecznych, czosnku lub niektórych warzywach (brokuły, karczochy, kalafior ...) i soli kuchennej (systematycznie wzbogacanej w jod).
  • Cynk i selen. Biorą one udział w przemianie T4 w T3, aktywną formę, która jest utrwalana w komórkach. Selen chroni również tarczycę przed stanami zapalnymi, zwłaszcza gdy atakują ją choroby autoimmunologiczne.
  • Aktywność fizyczna. Poprzez zwiększenie wydatku energetycznego, pomaga zrekompensować (nieco) dysfunkcję gruczołu w niedoczynności tarczycy. Ćwiczenia wytrzymałościowe pomagają również regulować działanie hormonów tarczycy poprzez przyspieszenie krążenia krwi. Idealne tempo to 40 minut co najmniej 3 razy w tygodniu.

Wrogowie tarczycy

  • Tytoń. Jego substancje toksyczne spowalniają wchłanianie jodu z pożywienia, co może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Ale palacze są również dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby Gravesa-Basedowa, która prowadzi do nadczynności tarczycy lub wola.
  • Stres. Ponieważ stres wyzwala kaskadę wydzielania hormonów, zaburza on pracę hormonów tarczycy. Osoby, u których rozwija się autoimmunologiczna choroba tarczycy (zwłaszcza choroba Gravesa-Basedowa), często doświadczyły w poprzedzających miesiącach bardzo stresującego wydarzenia.
  • Niektóre leki. Niektóre środki mogą zaburzać jej funkcjonowanie, w sposób przejściowy, jeśli przyjmujemy je przez kilka miesięcy
  • Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Te substancje chemiczne (naturalne lub wytworzone przez człowieka) zakłócają systemy hormonalne naszego organizmu i zaburzają przekazywanie wiadomości. Mogą one działać samodzielnie lub jako efekt koktajlu, gdy są gromadzone, nawet w bardzo małych dawkach.