Egzema rąk: jak ją leczyć?

Prawie 5% populacji cierpi na egzemę, jej lokalizacja: ręce. Jakie są jego przyczyny? Jak można ją leczyć? Egzema jest drugą po trądziku najczęściej występującą chorobą skóry. Dotyczy to 30% konsultacji u dermatologa.

 

Egzema rąk: co ją powoduje?

Zlokalizowana na dłoniach, przewlekła egzema może być genetyczna, związana z atopowym zapaleniem skóry. Może to być również wyprysk alergiczny spowodowany perfumami, konserwantami... Wśród osób noszących rękawiczki, zmiana skórna może być podrażnieniowa. Niekiedy zdarza się, że zmiany zapalne całkowicie przygasają i na skórze nie widać żadnych objawów, bowiem te przechodzą w okres uśpienia, by po jakimś czasie przebudzić się i zaostrzyć.

 

Przyczyny choroby

Wpływ na rozwój choroby mogą mieć zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne:

  • endogenny, zaburzenie pracy układu immunoligicznego, egzema rozwija się u osób mających predyspozycje genetyczne
  • egzogenny, objawy egzemy pojawiają się w wyniku bezpośredniego zetknięcia się skóry z alergenem.

 

Egzema rąk: jak rozpoznać objawy

Niezależnie od tego, czy jest to egzema atopowa czy alergiczna, objawy egzemy rąk są podobne. Objawia się jako:

  • czerwone plamy, które łuszczą się, swędzą, mają sączące pęcherze i pęknięcia

W większości przypadków, wyprysk pochodzenia atopowego ma dobrze zdefiniowane granice, w przeciwieństwie do wyprysku alergicznego, gdzie granice są bardziej jak mapa, mniej dobrze zdefiniowane.

 

Jak stawiana jest diagnoza?

Egzema rąk jest diagnozowana na podstawie badania klinicznego przeprowadzonego przez lekarza. Diagnoza jest stawiana po analizie stanu skóry i przeprowadzonym wywiadzie. Testy naskórkowe pozwalają określić, czy jest to alergia, czy nie. Konieczna może okazać się również biopsja, w celu wykluczenia innych chorób skóry, które mogą skutkować objawami podobnymi do egzemy rąk.

 

Jak leczyć egzemę rąk?

Bez względu na to, czy jest to atopowe zapalenie skóry, przewlekła egzema rąk czy egzema alergiczna, leczenie jest takie samo.

W czasie zaostrzeń należy raz dziennie stosować krem na bazie kortykoidów, aż do dwóch lub trzech dni po ustąpieniu objawów. Ponieważ stan zapalny może być ukryty pod skórą, istotne jest, aby zatrzymać ten proces. Zabieg ten będzie musiał być powtarzany przy każdym wybuchu egzemy lub kontynuowany 2-3 razy w tygodniu jako środek zapobiegawczy.

Leczenie oparte na kremach kortykosteroidowych powinno być uzupełnione codziennym stosowaniem kremu nawilżającego, aby przywrócić barierę ochronną skóry. Konieczne jest wybieranie najbardziej tłustych kremów.

 

Gdy krem kortykosteroidowy nie wystarcza

Kiedy wyprysk rąk nie reaguje lub przestaje reagować na leczenie kremem kortykosteroidowym, uciekamy się do leczenia doustnego na bazie alitretynoiny. Jest to naturalnie występujący endogenny hormon związany z witaminą A, który ma działanie przeciwzapalne. Leczenie trwa od 3 do 6 miesięcy. Wymaga monitorowania wątroby i poziomu cholesterolu, a u kobiet stosowania skutecznej antykoncepcji. Alitretynoina może powodować poważne wady rozwojowe u nienarodzonego dziecka w przypadku ciąży, a także poronienie.

 

Czy można zapobiegać egzemie rąk?

Ważne jest, aby unikać wszelkich czynników drażniących, które mogą nasilać egzemę rąk, a w przypadku alergii, oczywiście wyeliminować alergen.

Porady dotyczące ograniczania nawrotów choroby:

  • Umyj ręce krótko w ciepłej lub zimnej wodzie z mydłem chirurgicznym i jeśli to możliwe unikaj twardej wody. 
  • Nie należy używać płynu do mycia naczyń do mycia rąk, jest drażniący.
  • Dobrze opłucz ręce i osusz je.
  • Noś rękawice podczas mycia naczyń, gotowania niektórych drażniących pokarmów, takich jak pomidory, cytryny itp. oraz podczas sprzątania.

Epidemia Covid-19 wymaga stosowania zasad barierowych, których częścią jest częste mycie rąk, ponieważ stanowi to skuteczną zaporę przed rozprzestrzenianiem się wirusa.