Przeprowadzając procesy badawcze, należy w szczególny sposób zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich narzędzi, które będą wspierać przebieg realizowanego badania. Warto tym samym wybrać takie narzędzie, które zadba zarazem o bezpieczeństwo pozyskanych danych i zapewni elastyczność prowadzenia procesu badawczego, a ponadto pozwoli na kompleksowe przeprowadzanie badania.
Korzyści, które wynikają z zastosowania eCRF
Nowoczesne rozwiązanie takie, jak oprogramowanie do badań klinicznych koncentrujące się na zastosowaniu elektronicznych kart obserwacji klinicznych, daje szansę na:
- bieżące kontrolowanie postępów badania z dostępem do bieżących statystyk progresu badania;
- prowadzenie kompletnej dokumentacji - dzięki zastosowaniu m.in. mechanizmów zapytań do wpisów;
- wzmocnienie bezpieczeństwa zdobytych danych poprzez np. szyfrowanie dostępu czy zarządzanie dostępem użytkowników systemu.
W jaki sposób działa eCRF?
System eCRF jest tak skonstruowany, aby w jak najwyższym stopniu dbał o bezpieczeństwo zgromadzonych danych na temat realizowanego procesu, a przede wszystkich danych osób biorących udział w badaniu. Jeśli chodzi o zarządzanie dostępem użytkowników to system posługuje się trzema kontami: Administratora, Kierownika badania oraz Lekarza, którym nadawane są dedykowane uprawnienia.
- Konto Administratora – ma możliwość tworzenia oraz usuwania kwestionariuszy, zarządzania całym projektem, a więc także poszczególnymi użytkownikami, odpowiada za poprawną archiwizację danych.
- Konto Kierownika badania – kontroluje postępy badania, tworzy raporty oraz ma możliwość pobierania danych.
- Konto Lekarza – umożliwia wprowadzanie i edycję zamieszczonych danych.
eCRF to nie tylko bezpieczeństwo
Regulowanie dostępu poszczególnych użytkowników systemu, daje szansę na podejmowanie działań, które w głównej mierze wyróżniają się bezpieczeństwem, co dodatkowo wspierane jest poprzez automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Ogólnie rzecz ujmując zastosowanie eCRF w procesach badawczych:
- zwiększa trafność stawianych diagnoz;
- w pozytywny sposób wpływa na efektywność podejmowanych decyzji;
- pozwala na dynamiczne wprowadzenie potrzebnych zmian;
- daje szansę na wyznaczenie nowych zależności i korelacji.
Co jeszcze ma do zaproponowania eCRF?
Wśród największych korzyści zastosowania specjalistycznego oprogramowania do badań klinicznych z pewnością można wyznaczyć:
- ograniczenie do minimum czasu potrzebnego na interpretację wyników;
- umożliwienie łatwego kontaktu między użytkownikami systemu;
- ogólne ułatwienie przeprowadzanego badania z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi np. kontrolowanie historii zmiany wpisów, zastosowanie mailingu w przypadku zdarzeń niepożądanych czy mechanizmów zapytań do wpisów.